Σάββατο, 01 Οκτωβρίου 2022
- - - - - -
A+ R A-

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜ. ΕΙΔ. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΩΤΑΘΛ.ΕΦΗΒΩΝ - ΠΑΙΔΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2016-17

 

 

ΑΡ.ΠΡΩΤ: 565

Ημερ : 20/10/16

Ε.Σ.Κ.Α.Σ.Ε.

ΕΝΩΣΗ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑΣ

ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΣΤΕΡΕΑΣ & ΕΥΒΟΙΑΣ

ΠΙΝΔΑΡΟΥ & ΘΙΣΒΗΣ 2 ΘΗΒΑ 322 00

        ΤΗΛ:22620-25959 ΦΑΞ:22620-25936  

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ

 ΕΦΗΒΩΝ - ΠΑΙΔΩΝ - - ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

2016-17

Σε συνέχεια της υπ αριθ πρωτ:322/20-7-16 Ειδικής προκήρυξης ΕΦΗΒΩΝ - ΠΑΙΔΩΝ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ σας γνωρίζουμε το σύστημα διεξαγωγής των πρωταθλημάτων.

ΑΡΘΡΟ  4ον : ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ 

ΕΦΗΒΩΝ – ΠΑΙΔΩΝ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

 

Α: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ

 

Το πρωτάθλημα ΕΦΗΒΩΝ θα διεξαχθεί σε τρεις (3) φάσεις.

Στην 1η φάση

Τα συμμετέχοντα σωματεία έχουν χωριστεί σε έξη (6) ομίλους και θα αγωνιστούν σε διπλούς αγώνες σε κάθε όμιλο ένας προς όλους.

Προκρίνονται στην δεύτερη φάση:

1. Από τους ομίλους Β,Γ οι δύο πρώτες ομάδες της βαθμολογίας σε κάθε όμιλο από τη 1η φάση(σύνολο ομάδων 4).

2. Από τους ομίλους Α,Δ,Ε,ΣΤ η πρώτη ομάδα της βαθμολογίας σε κάθε όμιλο και οι δύο καλύτερες ομάδες που κατέλαβαν την 2η θέση σε κάθε όμιλο και θα είναι εκείνες που θα έχουν τον μεγαλύτερο συντελεστή που θα προκύψει από το πηλίκο των βαθμών που συγκέντρωσε η ομάδα, διά του αριθμού των αγώνων που έδωσε. ( σύνολο ομάδων 6)

Το σύνολο των ομάδων που προκρίνονται για την 2η φάση είναι δέκα 10.

 

Στην 2η φάση

Οι 10 ομάδες της 2ης φάσης θα χωριστούν σε 2 ομίλους των 5 ομάδων ο καθένας με γεωγραφικά κριτήρια.

Σε κάθε όμιλο θα διεξαχθούν  μονοί αγώνες σε έναν γύρο και κάθε σωματείο θα αγωνιστεί δύο φορές εντός και δύο φορές εκτός έδρας.

Η σειρά των αγώνων θα καθοριστεί με κλήρωση.

Στην 3η φάση

Από την 2η φάση οι πρώτες ομάδες κάθε ομίλου θα αγωνιστούν στον τελικό και σε ουδέτερο γήπεδο για ανάδειξη της πρωταθλήτριας ομάδας.

 

 

Β: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ

 

Το πρωτάθλημα ΠΑΙΔΩΝ θα διεξαχθεί σε τρεις(3) φάσεις.

Στην 1η φάση

Όλα τα συμμετέχοντα σωματεία έχουν χωριστεί σε (7) ομίλους και θα αγωνιστούν σε διπλούς αγώνες ένας προς όλους σε κάθε όμιλο.

Προκρίνονται στην δεύτερη φάση:

1. Από τους ομίλους Β,Γ,Δ,Ε,Ζ οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου της βαθμολογίας του 1ου γύρου και οι 2 καλύτερες ομάδες που κατέλαβαν την 3η θέση κάθε ομίλου. Αυτές θα είναι εκείνες που θα έχουν τον μεγαλύτερο συντελεστή που θα προκύψει από το πηλίκο των βαθμών που συγκέντρωσε η ομάδα, διά του αριθμού των αγώνων που έδωσε.( σύνολο ομάδων 12)

2. Από τους ομίλους Α, ΣΤ η πρώτη ομάδα κάθε ομίλου της βαθμολογίας του 1ου γύρου ( σύνολ ομάδων 2).

Το σύνολο των ομάδων που προκρίνονται για την 2η φάση είναι δεκατέσσερις 14.

     Στην 2η φάση

Οι 14 ομάδες στην 2η φάση θα χωριστούν σε 2 ομίλους των 7 ομάδων ο καθένας με γεωγραφικά κριτήρια.

Σε κάθε όμιλο θα διεξαχθούν  μονοί αγώνες σε έναν γύρο και κάθε σωματείο θα αγωνιστεί τρεις φορές εντός και τρεις φορές εκτός έδρας.

Η σειρά των αγώνων θα καθοριστεί με κλήρωση.

Στην 3η φάση

Από την 2η φάση οι πρώτες ομάδες κάθε ομίλου θα αγωνιστούν στον τελικό και σε ουδέτερο γήπεδο για ανάδειξη της πρωταθλήτριας ομάδας.

Γ: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

    

      Οι ομάδες αγωνίζονται σε έναν όμιλο και τα σωματεία θα αγωνιστούν σε διπλούς αγώνες ( Ένας προς όλους). Η πρώτη ομάδα της βαθμολογίας ανακηρύσσεται πρωταθλήτρια Νεανίδων.

 

Δ: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Το πρωτάθλημα ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ θα διεξαχθεί σε δύο (2) φάσεις.

Στην 1η φάση

     Τα συμμετέχοντα σωματεία έχουν χωριστεί σε τρεις (3) ομίλους και θα αγωνιστούν σε διπλούς αγώνες σε κάθε όμιλο ένας προς όλους.

Προκρίνονται στην δεύτερη φάση: Οι δύο πρώτες ομάδες της βαθμολογίας από τους ομίλους Α και Β και η πρώτη ομάδα της βαθμολογίας από τον Γ όμιλο ( σύνολο ομάδων 5)

Στην 2η φάση

Οι 5 ομάδες σχηματίζουν έναν όμιλο και θα διεξαχθούν  μονοί αγώνες σε έναν γύρο και κάθε σωματείο θα αγωνιστεί δύο φορές εντός και δύο φορές εκτός έδρας.

Η σειρά των αγώνων θα καθοριστεί με κλήρωση.

Η πρώτη ομάδα της βαθμολογίας από την 2η φάση ανακηρύσσεται πρωταθλήτρια Κορασίδων