Τετάρτη, 01 Φεβρουαρίου 2023
- - - - - -
A+ R A-

Ε.Σ ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΑΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 26-72 (49ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ)

Η ομάδα του Περιστερίου επιβλήθηκε του Κάδμου Θηβών με 72-26 σε αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του Λίντο. Με τη νίκη του αυτή το Περιστέρι εξασφάλισε την πρόκριση στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Θήβας αντιστάθηκε μονάχα στο πρώτο δεκάλεπτο που έληξε με 11-7 για το Περιστέρι. Από κει και πέρα οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ, μεγαλώνοντας συνεχώς την απόσταση από τον αντίπαλό τους (33-13 το ημίχρονο, 53-20 στο 29’). Στην τελευταία περίοδο, η διαφορά ξεπέρασε και τους σαράντα πόντους μέχρι το τελικό 72-26. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το γεγονός ότι μόλις τρεις παίκτες του Κάδμου κατάφεραν να σκοράρουν.

Διαιτητές: Κατσαπρακάκης, Σκανδαλάκης, Ξυλάς

Δεκάλεπτα: 7-11, 13-33, 20-53, 26-72

Κάδμος (Αναστασίου): Σκούμας, Θεοδώρου 8, Αναστασίου Δ., Ευαγγελίου Γιούργκεν, Μπόγρης, Ευαγγελίου Γιουτζίν, Λυμπερίου, Αναστασίου Δ.Μ., Τούτουζας 4, Μελετίου, Μπότσης 14(1).

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Φύτρος 10(1), Μπιλαλής 10, Μπέμπελος 11(1), Ντιπτσής 5, Μανιάς, Μαραγκουδάκης 8, Βλαχογιάννης, Μπουντούρης, Καμπερίδης 1, Φίλιππας 10, Ζούγρης 4, Σταυρακόπουλος 13(3).

Δηλώσεις:

Γιώργος Μπόγρης (παίκτης Κάδμου): «Θεωρώ ότι κάναμε ένα καλό ξεκίνημα στο ματς, στηριζόμενοι κυρίως στην καλή μας άμυνα. Μετά όμως κολλήσαμε στην επίθεση, με τον αντίπαλο να κλείνει καλά τους χώρους. Από ένα σημεία και έπειτα, έπαιξε ρόλο και η κόπωση».